Dívka beze jména

21. února 2012 v 18:41 |  Povídky
Je to již dlouhá doba. Nikdo už si nepamatuje na dívku, která zažila pouze smutek a beznaděj.
Nikdo, jen stará lampa, omšelá zimními vánicemi, podzimními bouřemi i letním sluncem a ohlazená od stovek dětských rukou, tyčící se proti obloze. Slunce již brzy zapadne, nastane tma a ona se rozzáří jemným žlutým světlem. Zatím byl však ještě čas. Po ulici chodilo stále ještě mnoho lidí.
Ze dveří protějšího domu vyběhla tmavovlasá dívka a její tvář vyvolala v lampě vzpomínky na událost před padesáti lety. To byla lampa dosud mladá a osvěcovala zdi úplně jiného domu. Tehdy ještě neexistovala auta a jezdilo se kočáry, taženými nádhernými spřeženími.
Toho roku byla velice tuhá zima a nohy lidí i kola kočárů podklouzávala na zledovatělé dlažbě. Onen večer byla ulice prázdná a ve vzduchu se vznášel kouř z páleného dřeva. Tu se zpoza rohu vyřítil honosný kočár, tažený čtyřmi vraníky, kterým z rozšířených nozder stoupala pára. Na kozlíku seděl mužík zachumlaný v hnědém kožichu a práskal bičem.
Pak se vše odehrálo velmi rychle. Chudá dívenka právě vyběhla z postraní uličky a ocitla se přímo v cestě řítícího se kočáru. Kočí marně škubal za otěže. Koně se vzepjali, chvíli se kopyta míhala nad vyděšenou dívkou a pak už jen podivné ticho, přerušené pouze kletbami kočího, a nehybné tělo, tiše ležící na kamenné dlažbě.
Na jednom starém hřbitově stojí malý, nenápadný, břečtanem obrostlý náhrobek beze jména. Je mlha, z těžkých, ocelově šedých mraků se snášejí vločky a vše pomalu přikrývá bělostný příkrov. Náhrobek se pozvolna ztrácí pod sněhem a s ním mizí poslední připomínka toho, že kdysi žila nějaká dívka.
Stará lampa zabliká a rozsvítí se. Světlo se rozlévá houstnoucí temnotou a ulehčuje pozdním kolemjdoucím cestu. Všichni spěchají, už jen aby byli doma. Avšak kdyby se někdo zastavil a pozorně se podíval, mohl by spatřit tenký pramínek vody, stékající po sloupu lampy. Někdo by jej mohl svést na tající sníh z vršku lucerny, ale kdyby slyšel myšlenky staré lampy, dozvěděl by se příběh o dívce beze jména, která zemřela nikým nemilována a pro kterou stará lampa pláče.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama