Sněhurka, co bylo dříve i potom

14. července 2012 v 18:00 | Alvrin |  Povídky
Každý zná pohádku o Sněhurce a zlé královně, kouzelném zrcadlu a sedmi trpaslících. Jak však královna zrcadlo získala a jak to, že si král vzal naskrz prohnilou nevěstu? A vyhrála Sněhurka opravdu nad královnou? Toto je pravda o kouzelném královnině zrcadlu.


Začalo to, když král jedné vzdálené horské říše padl a tíha vládnutí spočinula na ramenech starší ze dvou princezen. Byla silná a moudrá, ale jednu slabinu měla. Její sestra ji nenáviděla, neboť se chtěla zmocnit trůnu. Když jí došly nápady, jak by se mohla své sestry zbavit, vyhledala kouzelnici a ta jí za nesmírnou cenu vyrobila to, co žádala.
Mladší princezna, její jméno bylo Zerden, věnovala jedné ze svých dvorních dam, za veškerou oddanost, se kterou jí sloužila, dar. Nádherné zrcadlo. Dvorní dáma byla nadšená. Nevěděla, že to vše byla jen záminka a Zerden ji ve skutečnosti vybrala kvůli její hrdosti na svou krásu. Zrcadlo totiž nebylo obyčejné, bylo očarováno zlým kouzlem, a jak se v něm dvorní dáma každodenně jí našeptávalo zlé myšlenky a otravovalo srdce. Brzy již nebyl schopná přemýšlet o ničem jiném, než jak vypadat krásně. Tu jí zrcadlo našeptalo, kdo překáží tomu, aby byla nejkrásnější na světě. Královna, mladá a moudrá Zianer. A tu spáchala dvorní dáma ohavný čin. Vkradla se do komnat nic netušící královny a v noci ji probodla.
Zerden vystrojila nádherný pohřeb a svoji sestru na venek hořce oplakávala, v duchu se však smála. Už jí nic nebránilo v cestě k trůnu. Jedno jí však přece nedalo klidu. To, jež slíbila kouzelnici za její služby. Pak už to nevydržela a vydala příkaz, že kdo ji najde a usmrtí, bude štědře odměněn. Lov na kouzelnici začal. Pak se zjevila ve stínech u Zerden v pokoji. Královna zděšením málem omdlela, přesto se jí podařilo přivolat stráže, které kouzelnici přemohly. Nazítří byla kouzelnice popravena, avšak předtím proklela Zerden a ta zmizela přímo před očima všech.
Střídali se panovníci, ale zrcadlo zmizelo z povědomí všech, ukryté hluboko v Zianeřině hrobce. Pak však bylo vyneseno na světlo, a která dívka do něj pohlédla, té mysl byla otrávena zlými myšlenkami. Neboť Zerden byla zakleta v zrcadle a její černé srdce činilo ze zrcadla věc zrádnou a záludnou.
Jednoduchá říkačka, jež pronesla ta, která měla zrcadlo v držení, a tu se v zrcadle objevila krásná tvář a zrcadlo vychvalovalo krásu. Pak, když mělo dostatečnou moc nad svou paní, ukázalo jí její sokyni.
Hnalo ji kupředu a nutilo přinášet jakékoli oběti.

Když zemřela Sněhurčina matka, byly dívce sotva tři a král byl mladý, přestože svou manželku miloval, mohl se znovu oženit. Okouzlila ho princezna z vedlejšího království. Spanilá, něžná a milá, co víc si přát. Princezna se do mladého krále bláznivě zamilovala a následovala svatba.
Princezna však v sobě nesla strach, a jak Sněhurka rostla, strach rostl též. Král totiž ponechal na svém sídle obrazy předchozí královny. Hlavně jako připomínku pro Sněhurku, jaká byla její matka, princezně však připadalo, že je král ztracený ve vzpomínkách, postupně jak Sněhurka rostla, že se upíná hlavně na ni, neboť mu připomíná její matku, a vlastně ji příliš nemiluje. Král si všiml jejího smutku, ale nedokázal zjistit, proč tomu tak je a tak se rozhodl přivézt jí dárek, nevzácnější jaký sežene, aby ji rozveselil. Tak se stalo, že snad náhodou, snad vůli osudu, snad vlivem zrádné mysli Zerdeniny, přivezl své ženě to kouzelné, prokleté zrcadlo.
Brzy znala jeho vlastnosti a plně mu propadla. Kdykoli se jí zazdálo, že něco není mezi ní a králem v pořádku, běžela k zrcadlu a pronesla: "Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější."
A tu ji zrcadlo ujistilo, že: "Ty jsi nejkrásnější má paní," a královna mu uvěřila, neboť člověk snadno uvěří tomu, co touží slyšet, a upokojila se. Dobro v ní bylo zakořeněno hluboko, ale jestliže je někde láska, často právě tam vznikne i nenávist a královna pomalu, ale jistě propadala našeptávajícímu hlasu zrcadla.
Pak král zemřel a zanechal království v rukou své ženy, která upadala stále hloub do moci zrcadla. Začala se zajímat o jedy a černou magii, království začínalo chřadnout.
Jak její adoptivní dcera rostla, krásněla a začala se zajímat o záležitosti kolem vládnutí. Snažila se zlepšit životní podmínky svých poddaných a často kvůli tomu vedla spory s královnou.
A pak zrcadlo znovu projevilo svou krutou mysl. Když k němu královna přišla, aby znovu vyslechla tu příjemnou větu, že je nejkrásnější na zemi, pošeptalo jí zrcadlo sladkým hlasem: "Jsi krásná, má královno, ale Sněhurka je ještě tisíckrát krásnější."
Pak se odehrál příběh, který se dodnes vypráví pod názvem Sněhurka a sedm trpaslíků.
Málokdo však slyšel, co se stalo, když byla královna poražena. Sněhurka zdědila Zerdenino zrcadlo a historie se opakovala. Zerden dál našeptávala zlé myšlenky. Sněhurka však byla silná a než plně podlehla moci zrcadla, hledala způsob, jak se ho zbavit. Ona sama už to nedokázala a nemohla o tom ani nikomu říci, moc zrcadla jí to nedovolila.
Pak jí zrcadlo našeptalo, že tou, která ohrožuje její postavení, je její vlastní dcera. Tu se Sněhurka naposledy vzepřela moci zrcadla a uprchla s ním ze zámku do divočiny. Tam si vzala život, neboť věděla, že by ji zrcadlo nutilo ublížit své dceři, až by nakonec podlehla.
Předtím však ještě sepsala proroctví, že přijde dívka, která se dokáže postavit zrádné Zerdenině mysli postavit a moc kouzelného zrcadla zlomit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eriona Portraid Eriona Portraid | 24. prosince 2012 v 14:22 | Reagovat

Jak to dopadlo?

2 alvrin alvrin | 26. prosince 2012 v 16:02 | Reagovat

chci to napsat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama