Kapitola 18

25. listopadu 2012 v 12:57
Lin se marně snažila přinutit své nadání, aby ohřálo oblečení a usušilo jej. Vůbec neodpovídalo.
Byla unavená a mrzutá.
Poté, co jim Niera důkladně seřvala, poslala Tivae zpátky na hodinu, ale Lin ještě na chvíli zdržela.
"Myslela jsem, že jsi rozumnější než abys hned druhý den školy porušovala školní řád. Měla bys být ráda, že tě sem rada pustila. Místo toho, aby ses chovala slušně, tě najdu takhle. Co sis myslela?"
Lin stála mlčky. Co by taky na to měla říct?
Maga trochu zmírnila hlas: "Přišla jsem, abych se tě zeptala, jak ses rozhodla. Za necelé dva týdny začne svátek Zakladatelů, a při té příležitosti bude probíhat slavnostní jmenování mistrů a učňů a také nových čarodějů. Pokud se rozhodla, že mě za mistra nechceš, musíme do té doby pro tebe najít někoho jiného. Máš výhodu oproti ostatním, ti si vybírat nemohou. Jsi zvláštní případ. Kvůli tvému původu a mezerám ve vzdělání ti nemůžeme přidělit kohokoli. Takže, jak ses rozhodla?
Souhlasila a Niera ji dovedla na hodinu. Spolužáci po nich vrhali zvědavé pohledy, ale dokud tu byla Niera byla, neodvážili se vyptávat.
Lin si jích příliš nevšímala, byla plně zabraná do uvažování o svém rozhodnutí. Rozhodla se dobře? Nevěděla. Souhlasila, co jí nakonec zbývalo. Neznala zdejší čaroděje, jak by si mohla vybírat. Teď už jen musí doufat, že to vyjde. I když, po dnešní události Nieřino mínění o ní asi nebude zrovna vysoké.
Z neveselých myšlenek ji vytrhl hlas učitele: "Jak se jmenuješ?"
"Linmaria."
Až pozdě ji napadlo, že měla říci i příjmení. Jenomže donedávna jej nepoužívala, takže naň nebyla zvyklá. Učiteli to zřejmě nevadilo.
"Takže Linmario, vezmi si tenhle meč a zařaď se."
Lin poslechla.
Následující pád si pak připadala jako naprostý idiot. Učitel zadal ostatním řadu cvičení a pak stál u ní a učil ji základy boje s mečem. Byla ráda, že jí to řekl, ale připadala si nesmírně trapně, když znovu a znovu kazila to, co jí řekl, zatímo ostatní vykonávali mnohem složitější pohyby. Meče byly jen dřevěné, ale z tvrdého dřeva, a ji začínaly pořádně bolet ruce. Konečně učitel nařídil pauzu.
S úlevou upustila meč na zem.
Okamžitě ucítila tvrdou ránu.
"Základní pravidlo, nikdy nepouštěj zbraň z ruky, pokud někdo se zbraní stojí za tebou. Teď ten meč seber a ukliď ho."
Učinila, jak řekl a pak se posadila k ostatním. Přestože seděla na stejných lavičkách, bariéra mezi ní a spolužáky byla jasně zřetelná. Jakoby se mezi ní a ostatními tyčila neviditelná stěna. Překvapilo ji to. Očekávala spíše dotazy. Nevěděla, jestli za to má být ráda nebo ne. Bylo jí příjemné, že nemusí zodpovídat všetečné dotazy, na druhou stranu, pokud se jí neptají, neznamená to, že je úplně vyčleněná z kolektivu?
Rozhlédla se. Nainu nikde neviděla. Tivae seděla na druhé straně třídy, zjevně se snažila být co nejdále od ní.
Lin znovu napadlo, jak se Tivae povedlo zbavit toho lepidla. Její dlouhé vlasy nenesly jedinou známku toho, že byly rudě nabarvené a slepené. Má snad nějaký speciální přípravek na mytí vlasů?
Pak si uvědomila, co na ni předtím Tivae použila za schopnost. Jestliže si může takhle nechat narůst vlasy a ovládat je, pak má nejspíš i nějakou specialitu na lepidlo.
Jak pozadu asi je? Co za kouzla už ostatní ovládají? Ale jestli nějaká ovládají, proč je Tivae na ni předtím nepoužila?
Zvláštní, bude se na to muset někoho zeptat. Nejspíš Nainy, jestli někdy přijde do školy. Proš vlastně nepřišla?
Učitel na ně zavolal a přešli na jakousi zeleně přikrytou plochu. Žáci se pustili do shrnování přikrytí. Lin se sice snažila zapojit, ale nevěděla, jak přesně se to má dělat a nechtěla to ostatním kazit, takže tomu moc nedala. Po odkrytí se objevila jakási navrchu měkká hmota, pod ní však bylo tvrdé podloží.
Všichni si posedali u kraje této plochy a tak se Lin zařídila podle jejich příkladu.
Učitel vyvolal dvě jména. Vstala drobná dívka, Lusiana, a druhá, vyhublá, Sarien.
Přiložili pravou ruku k hrudi, uklonily se a pak se pustili do boje. Učitel je na chvíli zastavil a opravil nějaké jejich pohyby a hmaty, ale jinak do zápasu nezasahoval.
Potom Lusiana učinila pár prostých hmatů, které Lin nepostřehla a Sarien se ocitla zemi.
Učitel Lusianu pochválil a pak se dívky posadil. Zeptal se na několik otázek ohledně toho, co dívky udělaly špatně či dobře.
Lin si nemohla nevšimnout, že nejvíce toho věděl jeden z těch z parku. Věděla i jeho jméno, Torm.
Poté vyvolal učitel další dvě dvojice a během těchto zápasů se Lin odvážila přisednout si k jedné dívce a zeptat se na to, co je tohle zač.
Dívka se sice na chvíli zarazila, překvapená, že ji Linmaria oslovila, ale pak odpověděla.
"Tohle? To je přece Nore - ol?"
"No, ale co to je?"
"Nevidíš? Bojové umění,"
"Tak jsem to nemyslela, co je zač?"
"Myslím, že pochází ze Sithoru. Tam je rozšířenější, tady ho vyučuje pouze mistr Núer a to ještě jen dvakrát do týdne*, i když si u něj jde domluvit soukromé lekce. Je to hlavně o sebeobraně, pro případ nouze, ostatně jako všechna tahle cvičení. Ale mně to přijde dost zbytečné, máme přece magii, ne?"
"Dík za informace..."zarazila se. "Promiň, nevím jak..."
"Aia Nestra. Není zač." Dívka na chvíli zaváhala.
"Víš, na škole se o tobě hodně mluví. Nikdo o tobě vlastně nic neví. Říká se, že jsi z Dolní čtvrti, ale jiní tvrdí, že patříš mezi členy samotné Velké jedenáctky."
"Velké jedenáctky?"
"To vážně nevíš? V tom případě tam určitě nepatříš. Kdyby ano, nemohla by ses takhle ptát! Velká jedenáctka jsou šlechtické rody odvozující svůj původ přímo od zakladatelů, Randona a Eldony. Jsou to tu ty nejváženější rody vůbec. Chápeš?"
Lin přikývla. Sice příliš nechápala, ale nechtěla se dál vyptávat. Aia o těch věcech mluvila jako o naprosté samozřejmosti a ona nechtěla vypadat jako ještě větší hlupák.
Pak začal trénink a na bavení už nezbýval čas. Byla ráda, že zvládala jakž takž plnit učitelovy příkazy. Příliš na něj však neviděla a tak se musela řídit podle toho, co odkoukala od ostatních. Na konci hodiny za ní přišel a dal jí nějaké rady, jak co dělat, ale pochybovala, že toho bude schopná. Tenhle jediná den ji stačil dokonale přesvědčit o tom, jak pozadu za ostatními je.

*Týden na Orontu trvá deset dní.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama